Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł
2022-04-08

Jak zorganizować donicę na zioła w kuchni, na balkonie czy w ogrodzie?

Donica na zioła powinna znaleźć się w przydomowym ogródku, na tarasie lub balkonie czy w każdej kuchni. Dzięki temu będziemy mieli łatwy dostęp do zdrowych i niepryskanych ziół własnej hodowli. Niektóre zioła są wybitnie łatwe w uprawie, a w sklepach znajdziemy wiele propozycji produktowych. Są to nasiona na kiełki, ale również wyrośnięte bazylia, mięta czy majeranek.

Przygotowanie ogródka ziołowego wcale nie jest takie trudne. Wystarczy podążyć za poradami umieszczonymi w tym poradniku. Dzięki nim wyrosną nam zioła, których nie powstydziłby się żaden profesjonalista!

Jakie akcesoria będą potrzebne do wysiewu ziół w domu?

Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w odpowiednią doniczkę do ziół, wysokiej jakości ziemię kompostową bez torfu oraz nawóz organiczny (np. biohumus). W ofercie sklepów są dostępne jednogatunkowe produkty, ale również gotowe mieszanki do wysiewu, które zawierają w sobie kilka gatunków ziół. To od nas zależy, czy chcemy mieć jednolity wysiew czy zorganizowany miszmasz pod względem roślinnym. 

Świeże zioła zazwyczaj potrzebują kilku dni na wykiełkowanie. Zasada właściwie jest bardzo prosta. Im większe i twardsze nasiona, tym dłużej czasu potrzebują na wzejście. Dlatego w niektórych przypadkach będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Jeśli nasze zioła są wysiewane wczesną wiosną, to zdecydowanie trzeba wstrzymać się z ewentualnym wynoszeniem doniczek na zewnątrz. Doniczki na zioła na balkonie łatwo mogą ulec wyziębieniu, co znacznie spowolni rozwój naszych przyszłych roślin. Do zimnej Zośki warto zatem zapewnić naszym domowym uprawom odpowiednie warunki w postaci ciepłego i jasnego miejsca, które pozwoli na ich swobodny wzrost. W przypadku gdy siejemy w miesiącach letnich, już od początku ciepłych dni doniczki z zawartością można trzymać na świeżym powietrzu 

Jakie miejsca na donicę na zioła będą najlepsze?

Zioła to rośliny światłolubne. Dlatego najlepiej wybierać takie miejsca, które są mocno nasłonecznione lub gdzie światło jest mocno rozproszone. Warto pamiętać o tym, iż większość ziół średnio znosi wystawienie na pełne słońce. Zachodzi ryzyko, iż  plastikowych bądź w metalowych doniczkach, w których zazwyczaj są umieszczane, spowodują nadmierną ciepłotę i przesuszenie. Wpływa to destrukcyjnie na system korzeniowy, który wystawiony na tego typu czynniki ma utrudnione pobieranie wody. Donice na zioła na balkon powinny być zatem wyposażone w odpływy, które będą pomagały odprowadzać jej nadmiar. Możemy przygotować również specjalne osłonki, które ochronią zioła w doniczkach przed nadmiarem słońca.

Jeśli planujemy kompozycję w nieco większej doniczce lub skrzynce, to zdecydowanie warto pomyśleć o takiej donicy ogrodowej, która będzie łatwa w przyszłej konserwacji oraz czyszczeniu po zakończonym sezonie. Drewniane skrzynki wykonane z palet są świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które cenią sobie recykling oraz niweluje ilość odpadów pozaorganicznych. Stojak z palet na kwiaty z naturalnego tworzywa jest przede wszystkim trwały oraz świetnie nadaje się do samodzielnych prac majsterkowych.

Czy zioła można uprawiać przez cały rok?

Jak najbardziej można! Należy tylko zapewnić odpowiednie warunki tym ziołom, które są wystawione na ciężkie warunki w postaci krótkich dni i chłodniejszych temperatur. Ponadto suche powietrze również nie ułatwia takiej hodowli. Warto zatem zaopatrzyć się w zestaw np. do hydroponicznej uprawy, który wspomoże proces wzrostu. Dzięki temu rośliny nie wyciągną się i będą zwarte w swojej budowie. 

Podłużna doniczka na zioła to również świetny pomysł na zapewnienie roślinom dobrych warunków. Wystarczy postawić je koło mocniejszego źródła światła lub kupić odpowiednie oświetlenie czerwone lub biało-czerwone, które wspomoże ich rozwój

Oczywiście należy również pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza, gdyż włączone grzejniki mogą sprawiać, iż powietrze w mieszkaniu będzie bardzo suche, co odczują również rośliny i my sami.

Domowa uprawa ziół nie jest wcale taka trudna. Dzięki dostępnym akcesoriom oraz szerokiej wiedzy ogrodników z całego świata dostępność ziół w przydomowych ogródkach stale wzrasta. Doniczka do ziół powinna być przystosowana do uprawy domowej jak i do tej tarasowej. Dzięki temu wraz z nastaniem chłodniejszych dni będziemy mogli przenieść nasze roślinne piękności do kuchni na jasne stanowisko, które spełni wymagania świetlne. W zimę jest to nieco trudniejsze, ale można poratować się gotowymi sadzonkami ze sklepów lub działów roślinnych, które można wspomagać poprzez nawożenie organicznym nawozem i oczywiście odpowiednim nawadnianiem.

Polecane

pixel