Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Sosy sojowe

( ilość produktów: 24 )

Dodaj orientalnego charakteru swoim daniom z pomocą naturalnego, ekologicznego sosu sojowego!

Jego intensywny smak to podstawa wielu azjatyckich potraw, zarówno mięsnych, rybnych, jak i warzywnych. Z powodzeniem może zastąpić sól w twojej kuchni. W naszej ofercie znajdziesz bio sos sojowy shoyu i tamari, także w wersji bezglutenowej oraz o obniżonej zawartości soli. Postaw na naturalne i ekologiczne produkty.

MarkaMarka
Przedziały cenowePrzedziały cenowe
Certyfikat BIOCertyfikat BIO
Bez glutenuBez glutenu
WegańskiWegański
WegetariańskiWegetariański
Pokaż tylko Pokaż tylko
CenaCena
-

 

Prawdziwy sos sojowy

Jeden z podstawowych składników kuchni azjatyckiej, szczególnie japońskiej. Swój intensywny zapach i smak uzyskuje w wyniku fermentacji zbóż, z udziałem grzybów Aspergillus oryzae. Rozróżnia się dwa typy:

  • shoyu, który powstaje z soi i pszenicy;
  • tamari, do którego produkcji wykorzystuje się tylko soję.

Słony, ciemny i klarowny sos sojowy cechuje się posiadaniem zdolności do wydobywania naturalnego smaku potraw i podkreślania go, a nie przyćmiewania. Właśnie dlatego tak doskonale sprawdza się jako dodatek do sushi, marynat, dressingów, dań z ryżu, mięsa i ryb.

Oszukany skład

Dokonując zakupu sosu sojowego, warto zwrócić uwagę na jego skład. Niestety, producenci nierzadko oferują sosy powstałe nie w wyniku naturalnej fermentacji, ale procesów chemicznych sojowego ekstraktu. Dla polepszenia jego smaku i zapachu stosowany jest syrop glukozowy i kukurydziany, melasa i sztuczne barwniki. W wyniku tych działań jego ogólny aromat różni się od oryginału, staje się dominujący i może zepsuć smak całej potrawy.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz produkty, które powstały według oryginalnej receptury na bazie sfermentowanych nasion zbóż, bez dodatku sztucznych aromatów, barwników, konserwantów i substancji słodzących. Są ekologiczne i naturalne, a ich skład to zaledwie kilka składników.

Porównanie składów przykładowych sosów bio i zwykłych

Sos sojowy BIO woda, soja*, sól morska, alkohol, Aspergillus oryzae (*certyfikowany składnik ekologiczny)
Sos sojowy 2 melasa, woda, sos sojowy (woda, 1,2% soi, pszenica, sól), sól, barwniki (karmel), kwas spożywczy (kwas cytrynowy)
Sos sojowy 3 woda, soja 34%, sól, mąka pszenna, cukier

Sos japoński czy chiński?

W samej Japonii, ojczyźnie sosu sojowego, rozróżnia się aż sześć jego typów, a różnice wynikają z proporcji stosowanych składników, co przenosi się na ostateczny smak, zapach i konsystencję. Najpopularniejszy z nich, tamari, nie zawiera w swoim składzie pszenicy i dzięki temu jest bezglutenowy, a jego barwa jest o wiele ciemniejsza.

Klasyczny podział na sos jasny i ciemny wywodzi się zaś z Chin. Tam popularne są trzy rodzaje, do wspomnianych dwóch dolicza się również sos sojowo-grzybowy.

Jasny i ciemny sos sojowy

Popularniejszy, ciemny i gęsty, jest bardzo uniwersalny. Jego intensywny smak i aromat podkręci smak każdej potrawy. Będzie fantastycznym dodatkiem do marynat mięs i ryb.

Trudniej dostępny, jasny, wyróżnia się bursztynową barwą, rzadszą konsystencją i bardziej słonym smakiem. Sprawdzi się zatem jako zastępstwo standardowej soli i będzie idealny do przyprawiania gotowych dań.

 

pixel