Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Olej z czarnuszki - zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne

2021-04-05
Olej z czarnuszki - zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Zastosowanie oleju z czarnuszki przynosi wiele korzyści oraz działa na organizm na wielu płaszczyznach. Poznaj jego prozdrowotne działanie!

Naturalne substancje jak oleje czy ekstrakty są produktami, które ostatnio cieszą się sporym zainteresowaniem. Ich stosowanie pomaga wzmacniać organizm na zewnątrz oraz dbać o wygląd zewnętrzny. Są doskonałą alternatywą dla środków farmakologicznych i syntetycznych substytutów diety. 

Czarnuszka jest rośliną, której najbardziej cenną częścią są nasiona. Jej inną nazwą jest kmin czarny lub kmin egipski. Właśnie z nasion tłoczony jest cenny i bogaty w substancje aktywne olej. Obecnie stosuje się go w różny sposób: na włosy, paznokcie lub wewnętrznie - popijając. Charakteryzuje go mocna, korzenna woń oraz gorzki smak

Skład oleju z czarnuszki

Olej z czarnuszki składa się w 85% z nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale jego najcenniejszą substancją aktywną jest olejek eteryczny. Jego skład jest bardzo bogaty i zawiera między innymi tychochinon, który posiada silne właściwości przeciwzapalne, zbliżone w swoim działaniu do aspiryny. Właśnie dzięki temu składnikowi olej jest bardzo wartościowy, a moda na jego spożywanie nie mija.

Dawkowanie i sposób spożywania

Wysokiej jakości produkt można spożywać na dwa sposoby - doustnie lub stosować zewnętrznie, czyli na skórę i jej przydatki. Jaką ilość powinno się pić? Jest ona zależna od wieku. Pamiętaj! Ważne jest przyjmowanie go regularnie, aby jego stężenie w organizmie było na odpowiednim poziomie. 

WiekIlość w ciągu dobyIlość produktu
Dorośli dwa razy dziennie jedna łyżeczka mała
Dzieci dwa razy dziennie 1/4 łyżeczki małej

Zalecane spożycie oleju z czarnuszki u dorosłych to 1 łyżeczka 2 razy dziennie przed posiłkiem, a w  przypadku dzieci - 1/4 łyżeczki 2 razy dziennie.

Olej z czarnuszki - właściwości i zastosowanie

Olej z czarnuszki ma wiele zastosowań. Jego największym atutem jest działanie na wielu płaszczyznach oraz wysoka, udowodniona naukowo skuteczność. Poznaj jego najważniejsze zalety i dobrodziejstwa i przekonaj się, czy jest odpowiedni dla Ciebie.

  1. Pozytywnie wpływa na układ oddechowy, szczególnie dla osób chorujących na astmę i alergię. Obkurcza rozszerzone naczynia w płucach, a także działa przeciwhistaminowo.
  2. Pobudza układ odpornościowy, dlatego tak często rodzice podają go dzieciom.
  3. Jego właściwości przeciwzapalne pozytywnie działają na układ pokarmowy, stosuje się go przy wrzodach żołądka czy regulacji pracy jelit. Korzystnie wpływa także na pracę wątroby.
  4. Posiada działanie przeciwcukrzycowe, dzięki regulowaniu poziomu glukozy.
  5. Obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz je reguluje.
  6. Zapobiega chorobom żył i tętnic, jak miażdżyca, wspiera układ sercowo - naczyniowy oraz obniża poziom cholesterolu.

Stosowanie na włosy

Dzięki swoim cennym składnikom aktywnym olej z czarnuszki z powodzeniem znajdzie swoje zastosowanie na włosach. Można go aplikować, jako formę kuracji, zwanej olejowaniem. Po zmyciu olejku włosy są miękkie, lejące i błyszczące. Ponadto pomaga w walce z łupieżem - dzięki swojemu antyseptycznemu działaniu oraz reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega ich przetłuszczaniu się.

Stosowanie na skórę twarzy

Jeśli posiadasz skórę trądzikową lub skłonną do tworzenia się wyprysków, koniecznie wypróbuj czarnuszkę. Jej bogate składniki, jak kwasy tłuszczowe czy witamina E działają antybakteryjnie i poprawiają ogólny wygląd i stan cery. Jak go stosować? Można to zrobić na kilka sposobów:

  • wmasować w oczyszczoną skórę jak serum,
  • dodać kilka kropel do porcji kremu,
  • dodać do żelu i z jego pomocą oczyszczać twarz.

Efekty działania oleju z czarnuszki są zaskakujące. Skóra jest miękka, odżywiona, a trądzik szybko znika, bez pojawienia się przebarwień po pryszczach.

Olej z czarnuszki - skutki uboczne

Olej z czarnuszki, mimo swojego wartościowego składu nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży. Jego spożywanie wykazuje działanie przeciwskurczowe, co może powodować opóźnienie akcji porodowej. Kolejną grupą osób, która nie powinna go regularnie spożywać, są osoby, które posiadają zbyt niskie ciśnienie. Produkt mógłby powodować dalsze jego obniżanie.

Olej z czarnuszki jest naturalną substancją, która dzięki swoim właściwościom przynosi wiele korzyści. Można go stosować na wielu płaszczyznach, co jest dodatkowym atutem. Dzięki naturalnemu pochodzeniu nie ma innych przeciwwskazań do jego picia.  

Przeczytaj także:

 

Bibliografia: Mańkowska D., Bylka W., Nigella Sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, "Herba Polonica"  

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel