Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak wykorzystać granulat sojowy bio?

2022-01-01
Jak wykorzystać granulat sojowy bio?

Czym zastąpić mięso w popularnych potrawach? Czy granulat sojowy pozwoli przekonać do diety roślinnej amatorów burgerów i chleba ze smalcem?

Podpowiadamy, jakie tradycyjne potrawy zarówno kuchni polskiej, jak i zagranicznej można przygotować w wersji wegetariańskiej, z zachowaniem ich charakterystycznego smaku i wyglądu. Poniżej znajdziesz także przepis na prostą przekąskę, dzięki której zaskoczysz domowników oraz gości podczas niejednej imprezy!

Granulat sojowy - co to jest?

Produkty sojowe takie jak tofu, pasta miso, charakterystyczny ciemny sos sojowy czy różnego rodzaju napoje goszczą od lat na półkach sklepów ze zdrową żywnością i artykułami kuchni orientalnej. Obecny wśród nich granulat wytwarzany jest z masy powstałej w wyniku połączenia zmielonej soi z wodą, a następnie formowany maszynowo. Utworzone bryłki poddawane są suszeniu, pakowaniu, po czym trafiają do sprzedaży. 

Prosty skład oraz wysoka zawartość dobrze przyswajalnego białka i błonnika pokarmowego przemawiają za umieszczeniem produktu wśród zdrowych alternatyw mięsa. Łatwość przechowywania, a także szybkość przyrządzenia z jego pomocą smacznego, odżywczego dania to niewątpliwe jego zalety.

Na sklepowych półkach zwykle widzimy popularniejsze kotlety sojowe, natomiast granulat zwykle gości jeszcze w sklepie internetowym wśród zdrowych produktów spożywczych.

Jak przygotować ekologiczny granulat sojowy?

Zazwyczaj sposób postępowania umieszczony jest na opakowaniu. Jeśli jednak przesypiemy granulki do własnego pojemnika albo żyjąc w duchu zero waste, kupujemy żywność na wagę, stracimy możliwość posługiwania się wskazówkami na etykiecie. Warto zatem pamiętać o kilku podstawowych informacjach:

  1. Granulat zalewa się wrzątkiem, zazwyczaj w proporcji 1:2, np. 100 g zamiennika sojowego na 200 ml wody. Pamiętaj, że po namoczeniu produkt potraja swoją wagę!
  2. Powstałą mieszaninę należy zostawić pod przykryciem przez ok. 15 minut.
  3. Neutralny smak i delikatny zapach łatwo wzbogacić ziołami, przyprawami oraz olejami.

Do jakich dań można zastosować granulat? 

Entuzjaści tradycyjnej polskiej kuchni, planując przejście na wegetarianizm, nie muszą obawiać się rezygnacji ze swoich ulubionych dań. Granulki z poddanej procesowi ekstruzji odtłuszczonej mąki z powodzeniem mogą zastąpić mięso mielone, dlatego gołąbki, gulasze, kotlety czy pulpeciki nie znikną z diety. Zamienniki strączkowe świetnie nadają się również do przygotowania farszu do pierogów, pyz, krokietów oraz zapiekanek. 

Produkt dobrze sprawdzi się także jako element dań kuchni międzynarodowej. Z jego pomocą przygotujesz pyszną lasagne, ostrą zupę, spaghetti bolognese, chili con carne, burgery czy faszerowane bakłażany

Przepis na smalec z fasoli z granulatem sojowym

Składniki:

  • 1 szkl. ugotowanej białej fasoli
  • 2 średnie cebule
  • 4 łyżki granulatu + 1/2 szkl. wrzątku
  • 1 ząbek czosnku
  • 4 łyżki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • ½ łyżeczki papryki wędzonej
  • 1 liść laurowy
  • 1 łyżeczka majeranku
  • sól, pieprz
  1. Namocz granulat i ugotuj fasolę (można skorzystać z konserwowej).
  2. Fasolę zblenduj lub rozgnieć przy pomocy praski do ziemniaków.
  3. Na rozgrzanym tłuszczu podsmaż posiekaną cebulę, czosnek oraz granulat. Dodaj przyprawy, liść laurowy i duś kolejne kilka minut. 
  4. Wymieszaj masę fasolową z wegetariańskimi skwarkami, dodaj majeranek.

Smalec wegetariański z dodatkiem granulatu sojowego można podawać w postaci tradycyjnej pajdy z ogórkiem kiszonym, jako dip do warzyw i wafli kukurydzianych oraz na wiele innych sposobów. Pastę należy przechowywać w lodówce, najlepiej w zamkniętym szklanym pojemniku.

Zamienniki strączkowe stanowią atrakcyjną alternatywę w diecie, a także źródło wielu substancji odżywczych. Rezygnacja z produktów zwierzęcych przy jednoczesnym zachowaniu w menu swoich ulubionych potraw stanie się przyjemniejsza dla wielu początkujących wegetarian i wegan. Bogactwo przepisów na dania z granulatem sojowym z pewnością pomoże podczas realizacji kulinarnych eksperymentów i gotowaniu codziennych posiłków dla najbliższych.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel